Historia


Dance World Cup 2012 w Villach

Szkoła Baletowa przy Fundacji Capitol jest dziś jednym z najważniejszych centrów profesjonalnego kształcenia w kierunku tańca scenicznego w kraju, wysoko cenionym przez ośrodki i zespoły tańca państwowej rangi za swój wkład w rozwój polskiej kultury baletu. Poza granicami Polski autorytet u specjalistycznego środowiska i widowni Szkoła Baletowa zyskała dzięki wspaniałemu, świeżemu poziomowi prezentacji i rekordowej liczbie medali i wyróżnień przyznanych przez komisje licznych międzynarodowych konkursów baletowych. Niezwykły sukces Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol wzrósł na przestrzeni niespełna dekady pracy i stanowi piękny dowód siły ludzkiej pracy i kreatywności.

 

 

Próba do spektaklu „Pointa Sezonu” 2013

Początki działalności Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol sięgają roku 1997. Działalność edukacyjną rozpoczęła dwójka pedagogów, Ałła Sakowicz-Abesadze wraz z mężem Giwim Abesadze, pochodzący ze stolicy Gruzji, Tbilisi, niegdyś pierwsi tancerze Teatru Opery i Baletu im. Zakhari Paliaszwili i współpracownicy wielu światowej klasy wykonawców, m.in. legendarnego Wachtanga Czabukianiego oraz Nino Ananiaszwili. Na miejsce swojej pracy wybrali Polskę nie tylko ze względu na związki rodzinne, ale przede wszystkim znając i wysoko ceniąc potencjał społeczny i artystyczny tego kraju. Początkowo niewielki ośrodek skupiający ledwie kilkunastu uczniów nie posiadający zaplecza finansowego, ani nie darzony wiarą otoczenia, stał się największą niepubliczną szkołą baletową, i sięgnął po sukcesy, jakich nikt się nie spodziewał. Uczniowie Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol niejednokrotnie byli pierwszymi polskimi uczestnikami konkursów rozgrywających się w Brukseli, Berlinie, Freiburgu, Norymberze, Paryżu, Villach, czy Atenach, niespodziewanie sięgając po najwyższe laury i wyzwalając w publiczności i osobach jury najpiękniejsze emocje. Teraz są ulubieńcami międzynarodowej widowni i nie boją się iść w stronę szczytu.

 

Agnieszka Filipek, Givi Abesadze i Franciszka Kierc w Dortmundzie

Sukces edukacyjny Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol jest podziwiany w polskim i europejskim środowisku teatralnym. Uczniowie Szkoły Baletowej postawili w swoich karierach ważne dla polskiej kultury baletu kroki. Karolina Woźniak była pierwszą reprezentantką Polski, która została nagrodzona Grand Prix profesjonalnego Międzynarodowego Konkursu Baletu Prix Gabriel w Brukseli i wyróżniona stypendium Paryskiego Instytutu Tańca im. Janine Stanlowa. Franciszka Kierc, która całą swoją edukację odbyła w Szkole Baletowej przy Fundacji Capitol jest obecnie pierwszą tancerką Bałtyckiego Teatru Tańca, w 2009 roku odznaczoną Nagrodą Teatralną im. Jana Kiepury dla najlepszej polskiej tancerki. Agnieszka Filipek i Nicole Banaszek należały do wybranej spośród trzystu chętnych z całego świata piątki uczniów przyjętych przez Szkołę Baletową HeinzBosl Foundation w Monachium, uznanej przez Youth America Grand Prix za najlepszą szkołę baletową na świecie. Dzisiaj Agnieszka Filipek i Nicole Banaszak są dyplomowanymi, czynnymi zawodowo tancerkami. Piotr Lorek naukę kontynuuje w Nothern Ballet School of Manchester; jego pierwszy występ w Anglii duża regionalna gazeta powitała artykułem zatytułowanym „Billy Elliot z Polski”. Paula Dzwonik uzyskała dyplom zawodowej tancerki w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu i wstąpiła do zespołu Opery Śląskiej. Na zawodową drogę wkroczyły już Klaudia Połeć i Justyna Taborska, dołączając do grona uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Helena Żabska i Krzysztof Dudek to najmłodsi Polacy, jakich złotym medalem odznaczył Dance World Cup; mają zaledwie siedem lat. Magdalena Dudek jest najbardziej nagrodzoną uczennicą polskich szkół baletowych, a nagrania z jej występów prezentowane w Internecie ogląda tysiące ludzi z całego świata. Wśród laureatów Dance World Cup znajdują się także Edyta Rutowska, Paulina Wróblewska i Barbara Zakrzewska. Szkoła Baletowa przy Fundacji Capitol to jedyna szkoła baletowa w Polsce i Wrocławiu, która obecnie może poszczycić się takiej wartości osiągnięciami.

 

Uczennice Szkoły Baletowej na podium Dance World Cup

Sukces społeczny Szkoły Baletowej przy Fundacji Capitol jest bezcenny i mamy nadzieję, że będzie rozwijał się w przyszłości. Osiągnięcia na arenie międzynarodowej skupiły wokół Fundacji Capitol współpracujące, odważne środowisko ludzi wszelkiej profesji, zgodnie organizujących kolejne przedsięwzięcia mające wspierać i rozwijać talenty artystyczne dzieci. Polska flaga każdego roku kilkakrotnie honorowana jest na międzynarodowej scenie, a doświadczenia jakie pedagodzy i ich uczniowie zdobywają za granicą wzbogacają naszą rodzimą sztukę baletu. Jesteśmy jednymi z nielicznych, którzy tak aktywnie pracują nad ulepszaniem polskiej kultury. Mamy nadzieję, że wielu spośród naszych uczniów to przyszłość polskiej sceny baletowej; wszyscy będą kiedyś dorosłymi członkami społeczeństwa.